Władze Londynu wyraźnie postawiły na rowery elektryczne. W przyszłym roku uruchomiony zostanie pilotażowy program, w ramach którego mieszkańcy będą mogli wypożyczać tego rodzaju jednoślady. Jak donosi „The Guardian”, stacje najmu będą umieszczone w najbardziej pagórkowatych rejonach aglomeracji.

Londyn (fot. garryknight / Flickr.com CC BY-SA 2.0)

Londyn (fot. garryknight / Flickr.com CC BY-SA 2.0)

Burmistrz Boris Johnson zapowiedział, iż w 2014 r. na ulice Londynu (głównie pierwsza strefa) trafi kilkaset sztuk rowerów z elektrycznym doładowaniem. To element szerszego, prowadzonego już od kilku lat, projektu odciążenia ruchu miejskiego i zwiększenia roli transportu rowerowego.

Pierwszą taką inicjatywę Johnson przeprowadził w 2010 r. Wtedy to uruchomiono miejski system rowerów publicznych (użytkowanie częściowo bezpłatne). Na ulicach Londynu jest obecnie ok. 400 stacji najmu i 6000 rowerów publicznych. Za kilka miesięcy dołączy do nich kilkaset sztuk e-rowerów – dokładna liczba nie jest jeszcze znana.

Boris Johnson (fot. Wikipedia)

Boris Johnson (fot. Wikipedia)

W stolicy Wielkiej Brytanii rowery odpowiadają obecnie za ok. 2 proc. całego ruchu miejskiego. Brytyjczykom wiele więc brakuje do światowych liderów, czyli Berlina (15 proc.) oraz Tokio (16,5 proc.).