Strażnicy miejscy przesiadają się na rowery elektryczne. Na razie tylko w Wałbrzychu, gdzie władze samorządowe zdecydowały się zakupić dwa e-rowery. To pierwsza tego rodzaju inicjatywa na poziomie Polski lokalnej.

Rowery elektryczne dla straży miejskiej to element pilotażu. Chcemy wprowadzić w mieście system roweru miejskiego, a więc ulepszenia będącego odpowiedzią na trudną, górską topografię naszego miasta” – tłumaczy komendant wałbrzyskiej straży miejskiej, Kazimierz Nowak.

Patrol wspomagany elektrycznie

Patrol wspomagany elektrycznie

Straż dostała na razie do swojej dyspozycji tylko dwa e-rowery (warte w sumie ok. 12 tys. zł), prawdopodobnie jednak w przyszłości – jeśli rozwiązanie sprawdzi się w terenie – otrzyma kolejne.

W Wałbrzychu straż miejska prowadzi patrole piesze, rowerowe, a nawet konne. Rowery elektryczne na pewno przydadzą się do patrolowania Śródmieścia i największego miejskiego parku im. Jana III Sobieskiego” – dodaje Nowak.

E-rowery wałbrzyskiej straży miejskiej

E-rowery wałbrzyskiej straży miejskiej

Zakup e-rowerów dla strażników to nie jedyna rowerowa inicjatywa władz miasta. Z przedstawionego w tym tygodniu przez prezydenta Romana Szełemeja programu „Zielony Wałbrzych 2020” wynika, że stworzona zostanie również sieć wypożyczalni rowerów wspomaganych elektrycznie. Każdego roku w gminie powstawać ma ponadto ok. 5-10 km nowych ścieżek rowerowych.

źródło: UM Wałbrzych